Koronawirus a matura - raport z badania ankietowego

Zrzut ekranu 2020 05 03 o 20.40.15

Demograf dr Krzysztof Szwarc z Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie jest autorem raportu z badania ankietowego, które pozwala w sposób kompleksowy spojrzeć na tegorocznych maturzystów i sytuację, w jakiej się znaleźli. Bezprecedensowy przebieg przygotowań do tegorocznych matur oraz ich wyjątkowa formuła stawiają tysiące młodych ludzi u progu dorosłego życia w bardzo niekomfortowej sytuacji. 

 

Matura to bardzo ważne wydarzenie w życiu wielu osób, otwierające furtkę do dalszej edukacji, a co za tym idzie – mogące wpływać na ich sytuację na rynku pracy w przyszłości.

Niewątpliwie wiąże się z dużym stresem samych maturzystów, jak i ich najbliższych: członków rodziny, ale także znajomych.

W bieżącym roku słowo „STRES” nabrało dodatkowego wymiaru. Na skutek zagrożenia epidemicznego jest dużo więcej znaków zapytania w związku z przeprowadzeniem egzaminu maturalnego niż w innych latach. Potwierdza to przeprowadzone w dniach 21-29 kwietnia 2020 roku badanie ankietowe, skierowane do osób zamierzających przystąpić w tym roku do tego egzaminu.

Słowo „stres” pojawiało się w wielu wypowiedziach abiturientów. Można uznać, że zdominowało badanie. 

Poniżej dostępna jest pełna treść raportu. 

LINK: "Koronawirus a matura - raport z badania ankietowego"